ACCOLADES

 

STN

2014

Convention

Third Place Sweet 16 Morning News Show

Third Place Commentary


STN Nationals


Third Place Spring Nationals Sports News Story


STN Challenge


Third Place Challenges High School Sports Feature


2015

Broadcast Excellence Awards


Regional Award for Broadcast Excellence Daily Live Show

Convention

First Place Crazy 8 Morning News Show

First Place Commentary

Second Place Commercial

Second Place Spot Feature

Third Place Tell the Story


STN Nationals


First Place Fall Nationals High School- Sports Feature Story

Third Place Fall Nationals High School- Live Sports Event

Third Place Spring Nationals Sports News Story


Craft Achievement Award

Gold


2016

Convention

First Place Crazy 8 News Magazine

First Place Commentary

First Place NAT package

Third Place Weather Report

Honorable Mention Tell the Story


STN Nationals


First Place STN Nationals Lifestyle Reporting

First Place STN Nationals Sports News Story 

Second Place STN Nationals Sports News Story

Third Place STN Nationals Weather Report


STN Challenge


First Place Challenges High School Public Service Announcement


2017 

Convention

Second Place Commercial

Film Excellence Awards

Best Film Documentary - Proof of Life


STN Nationals


First Place STN Nationals Sports Feature Story

First Place STN Nationals Weather Report

Second Place STN Nationals Weather Report

Second Place STN Nationals Community Feature Story

Second Place STN Nationals Sport Feature Story

Third Place STN Nationals School News or Feature Story


STN Challenge


Second Place Challenges High School Sports Feature Story

2018

Convention


Third Place Commentary

Third Place Spot Feature


STN Nationals


First Place STN Nationals Community Feature Story

Second Place STN Nationals Weather Report

Third Place STN Nationals Sports News Story

Third Place STN Nationals Public Service Announcement 


STN Challenge


Second Place Challenges High School Sports Feature Story


2019

Convention

First Place Crazy 8 News Mag

First Place Sports Commentary

First Place NAT Package

First Place Podcast Team

Honorable Mention Weather Report

STN Nationals


First Place STN Nationals Sports News Story

First Place STN Nationals Lifestyle Reporting

Second Place STN Nationals Lifestyle Reporting

Second Place STN Nationals School News/Feature Story

Second Place STN Nationals Public Service Announcement

Third Place STN Nationals Public Service Announcement 


STN Challenge 


First Place Challenges High School Sports Feature

First Place Challenges High School News Feature 

Third Place Challenges High School Short Film


2020


Broadcast Excellence Awards

National Award for Broadcast Excellence Monthly Show


Film Excellence Awards

Best Film, Animated - Nasib

Best Directing - SPOTTERS

 

NATAS

2014 

CCNN Live Graphic Reel (Graphics)


2015

CCNN Live Graphic Reel (Graphics)

Football Coach Pays it Forward (Serious News)


2016

Keep Columbus Clean (PSA) 

Sofia’s Hope (Serious News)

Seeing Beyond the Darkness (Serious News)

Dangers of Digital Dating (PSA)

Connect, Respect, Protect (PSA)


2017

Gonzalo Londoño Talent Demo Reel (Talent)

Charlie’s Path (Light News)

CCNN Live Video Demo Reel (Photographer)

Proof of Life: A Documentary (Long-Form / Non-Fic)


2018

Gonzalo Londoño Talent Demo Reel (Talent)

Good Food, Better Mood (PSA)

Spread the Love (PSA)

Every Drop Counts (Long-Form / Non-Fic)

The Ironman (Sports) 

Come to Columbus (Commercial)

Memorial High School Inspires Young Law Enforcement Professionals (Community Service)

The Raven Run (Light News)

Blue Missions (Community Service)


2019

Master Valerie (Sports)

The Camera (Director)

Coach DQ (Sports)

The Voyage (Newscast)

Umbrella Sky (Cultural Affairs)

Columbus Pregame Show vs Coral Gables (Sports Program)

Raised on Croquetas (Short-Form / Non-Fic)

Cooking to Cultivate the Past (Light News)

2020

CBD Trends (Serious News)

The Hills' Second Act (Light News)

Love, Hope, Music (Public Affairs)

Bowler Overcomes Adversity (Sports)

The Ship October Edition (Sports Program)
Sabores de España (Short Form - Non-Fiction)
Spotters - Kevin Reyes (Director)
Spotters - Kevin Reyes, David Perez (Editor)
Marcus Callegari Talent Reel (Talent)
Christopher Gomez Talent Reel (Talent)

 

NSPA

2014

BROADCAST PACEMAKER AWARD

ONLINE PACEMAKER FINALIST AWARD 

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD

5th Place Broadcast Sports

2015

BROADCAST PACEMAKER AWARD 

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD 

2nd Place Broadcast Sports

5th Place Broadcast Sports

2016

BROADCAST PACEMAKER AWARD 

ONLINE PACEMAKER AWARD 

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD 

ONLINE PACEMAKER FINALIST AWARD

2nd Place Broadcast News

2nd Place Broadcast Feature

5th Place Broadcast Sports

10th Place Broadcast Sports

2017

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD 

2nd Place Broadcast Feature story

2nd Place Broadcast Feature story


2018

1st Place Broadcast Sports Story

1st Place Broadcast Commentary

2nd Place Broadcast Sports Story

2019

BROADCAST PACEMAKER AWARD 

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD 

BROADCAST PACEMAKER FINALIST AWARD (The Voyage)

1st Place Broadcast Sports Story

2nd Place Broadcast Commentary

3rd Place Broadcast News Story

3rd Place Broadcast Feature Story

 

FSPA

All Florida Daily Show

2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Sunshine Standout

2019, 2020

 

ALL AMERICAN HIGH SCHOOL FILM FESTIVAL

All American High School Film Festival 


2016

Official Selection - Proof Of Life 


Official Selection - Love Unite 


Official Selection - Digital Romance 


Official Selection - Breaking the Tie 


Official Selection - Keep Columbus Clean PSA 


Official Selection  - Online Safety Graphics PSA


2018

Animation 

Unbelievable  Nightmare - Daniel Hjelm 


Broadcast Journalism 


Animal Service Volunteers - Christopher Ahrendt, Antonio Castellanos, Alejandro Basalo, Joseph Fernandez, Franco Luis, Steven Lee, Brent Becerra


The IronMan - Steven Lee, Christopher Ahrendt, Alejandro Basalo, Antonio Castellanos, Joseph Fernandez, Giancarlos Miguel, Alexander Someillan, Lukas Guerra, David Perez, Alexander Ramos, Marcus Callegari,  Victor Arechevaleta 


Documentaries 


Every Drop Counts - Christopher Ahrendt, Antonio Castellanos, Alejandro Basalo, Gonzalo Londono, Javier Rodriguez, Arthur Falconi


Rising Tides - Alexander Someillan, David Perez, Lukas Guerra, Kevin Reyes, Mercus Callegari, Giancarlos Miguel.  


PSA 


Spread the Love - Lukas Guerra, Kevin Reyes, Javier Rodriguez, Arthur Falconi 


Good food better Mood - Brent Becerra, Lukas Guerra, Steven Lee, Joseph Fernandez, Victor Arechevaleta, Sean Dawson, Kevin Reyes

 

NFHS NETWORK

 2016

Best student Broadcast - David Perez 


2017

Best Original Broadcasting 

2018

Best Newscast

2019

Best Newscast

 
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

©2019 by CCNN Live. Proudly created with Wix.com